O mýdle a kosmetice

Není mýdlo jako mýdlo. Na této stránce najdete základní přehled toho, co byste měli vědět, než si mýdlo zajdete koupit, nebo si ho dokonce vyrobit. Nesnažím se totiž systematicky popsat základy, ale ráda vám doporučím, kde je načerpat. A když už se zorientujete v práci s všemožnými oleji a jíly, byla by škoda nevyužít je i k výrobě nějaké té kosmetiky!

Nikdy jsem nebyla fandou kosmetiky, považovala jsem ji za nepřirozenou a nebezpečnou. Z malovátek mě pálily oči, z mýdel a krémů jsem měla napjatou a vysušenou pokožku. Proto mi přišlo nejlepší nepoužívat nic, jen vodu. V roce 2013 jsem zjistila, že si mohu sama vyrobit mýdlo a když jsem se nastěhovala do Prahy a měla k dispozici vlastní kuchyň, dala jsem se do toho. Vzhledem k povaze surovin jsem začala vyrábět i jednoduchou kosmetiku a konečně jsem jí přišla na chuť! V roce 2017 jsem objevila FB skupinu Mydlárski učni, jejíž členky ve mně zažehly touhu pochopit lépe procesy výroby mýdla a přemýšlet o svých domácích produktech v nových souvislostech.

O pravém mýdle

Termín "pravé mýdlo" používá mýdlařka a pořadatelka skvělých kurzů výroby mýdla Anastasia Krasilnikova ze Savon de Lisoleil. Líbí se mi, protože nejlépe definuje ručně vyrobené přírodní mýdlo vzniklé neutralizací mastných kyselin (po reakci tuků/olejů a louhu). Výsledná kostka obsahuje kromě mýdla také zvláčňující glycerin, který je z komerčních mýdel odebírán, aby mohl být použit v dražších kosmetických produktech.

Pravé mýdlo si s notnou dávkou odhodlání můžete vyrobit doma. Budete potřebovat zejména tuky (oleje a másla), kvalitní hydroxid sodný (nebo draselný), vodu, respekt k celému procesu a nadšení pro věc =). Ať se rozhodnete tvořit z lokálních surovin, nebo z cizokrajných olejů a másel, nemůžete šlápnout vedle. Každé poctivě vyrobené pravé mýdlo je totiž pro vaši pokožku lepší než to falešné z obchodu. Základy výroby čerpejte nejlépe na blogu Přímo od včelařky, kde je dobře zpracovaná také bezpečnost práce. 

Jak vyrábím pravé mýdlo já? Používám především tzv. metodu za studena (CP), občas i metodu za tepla (HP). Miluji dvě suroviny, které tvoří základ mých receptur: sádlo a slunečnicový olej v běžné a HighOleic formě. Jsou české, ověřené časem a nezpůsobují alergické reakce. Preferuji přirozenou vůni mýdla, popř. ovoňuji 100 % esenciálními oleji. Barvím rovněž co nejpřírodněji, protože mi připadá, že micy a oxidy vysušují. Poslední dobou začínám více experimentovat s přídavnými látkami (např. mléko, výluhy).

Chcete pravé mýdlo, ale netroufáte si na jeho výrobu v domácích podmínkách? Pak si vyberte svého pravého mýdlaře. Prvním kritériem výběru je samozřejmě vždycky vaše srdce. To vy nejlépe víte, zda chcete mýdlo založené na tradici, mýdlo vegetariánské/veganské, popř. mýdlo bez palmového oleje. Kromě toho byste ovšem měli zkoumat následující parametry, o kterých jste možná nikdy nepřemýšleli:

  • Mýdlová hmota: Často jsou souslovím přírodní mýdlo označeny i výrobky z hotové mýdlové hmoty (melt and pour), jejichž složení ovšem přírodní rozhodně není. Pravé mýdlo obsahuje soli kyselin mastných olejů (ve složení proto stojí: sodium).
  • Vůně: Skutečně přírodní vůně mýdlař docílí použitím esenciálních silic (ve složení např. citral). Avšak preferujete-li intenzivnější a dlouhotrvající vůně, budete muset sáhnout po mýdle s nikoliv přírodním parfémem (ve složení najdete parfum; avšak tento pojem může zastupovat i esenciální oleje).
  • Použitý antioxidant: Dříve se používal Extrakt z grepfruitových jader (Citrus Grandis Seed Extract), jehož účinky však byly již dávno vědecky vyvráceny. Do mýdel většinou není třeba antioxidant přidávat a když už, měl by to být rozmarýnový extrakt (Rosmarinus Officinalis Leaf Extract).
  • Údaje o vlastnostech použitých olejů a tuků: Narazit můžete např. na informaci, že lůj v mýdle způsobuje zanášení kůže a tvorbu černých teček, nebo na tvrzení, že mýdlo s jogurtem je možné aplikovat na intimní partie. Zmýdelněný tuk má jiné vlastnosti než tuk původní, obě uvedená tvrzení jsou tedy nepravdivá a svědčí o neproškolenosti mýdlaře. 

O přírodní kosmetice

Zatímco mýdlo po několika vteřinách smyjete, jiné nezbytné kosmetické produkty na vaší pokožce zůstávají i několik hodin, dokonce se vám dostávají do úst (rtěnky). Z toho důvodu je výběr kosmetických složek obzvláště důležitý – kvalitní suroviny jsou základ!

Vždy jsem se snažila kosmetiku používat co nejméně, úplně se jí ovšem vyhnout nedá. Mezi mé kosmetické minimum patří kromě mýdla pomáda na rty, deodorant, šampon, šlehaný balzám/krém a zubní pasta. Prozatím se mi nedaří všechno vyrábět (a zubní pastu asi nikdy vyrábět ani nebudu), ale snažím se nakupovat od ověřených výrobců přírodní kosmetiky.

Jak si vybírám kosmetiku? Čtu celé složení a po vyhledání jednotlivých položek INCI rozumím tomu, proč jsou použity a nenacházím žádná “ale”. Nejraději mám české malopodnikatele, kteří o své práci mluví s láskou a nadšením a snaží se ze sebe vydat to nejlepší. Sleduji jejich Facebook a recenze zákazníků a čím dál tím víc si uvědomuji, že koupí výrobků pomáhám plnit něčí sen, nikoliv plán zahraničního koncernu

O vymazlených surovinách

Dříve jsem si myslela, že na surovinách do mýdla zas až tolik nezáleží, že louh stejně kdeco požere. Pak jsem ale objevila různé EKO, RAW a LZS oleje a másla (v této formě se do mýdel zpravidla nedávají, ale pro výrobu kosmetiky jsou nerafinované formy nezbytné). Zamilovala jsem si kvalitu a přírodnost, kterou nabízí Nature-store (ne, toto není placená reklama, jen výborná zkušenost =)). Stejně se ale nakonec vracím k samotným kořenům – k sádlu a loji). 

Málokterá surovina má tak vyvážené složení jako vepřové sádlo, které dokáže samo o sobě ve spojení s pěnivou složkou (např. s kokosovým olejem) vytvořit dobré mýdlo na každodenní použití. Cizokrajná másla jsou voňavá, jsou in a v kosmetice mají smysl, přesto se objevují hlasy, podle kterých je s naší pokožkou mnohem kompatibilnější lůj. Živočišné tuky jsou vedlejší produkty živošišně výroby, které dnes seženeme i v BIO kvalitě. Necestují za námi tisíce kilometrů a podpoříme tak místního farmáře =)