Jednoduchý šampuk s červeným jílem

Péče o vlasy se týká každého z nás a zároveň se jedná o jednu z nejproblematičtějších kosmetických disciplín. Pokožka hlavy vyžaduje kyselé pH, proto drtivé většině lidí nevyhovují mýdlové šampony–ani mně. Zjistila jsem, že mým vlasům nejlépe prospívá střídat tekutý šampon a tuhý šampuk, který jsem si chtěla už dlouho vyrobit sama. Recepty, na které jsem narážela na internetu, však byly strašně dlouhé a přitom málokdo vysvětlil, proč dané složky použil. Každému navíc vyhovuje něco jiného a k nejlepšímu osobnímu šampuku může vést celkem dlouhá cesta. 

Recept, který vám nakonec nabízím já, čerpá ze zkušeností holek z FB skupiny Nature-store a je sestaven tak, aby fungoval sám o sobě a zároveň jste ho mohli postupně přizpůsobovat vašemu typu vlasů a vašim potřebám. Tučně vyznačené položky jsou povinné (můžete je nahradit, ale ne úplně odstranit). Všechny suroviny seženete v Nature-store a na Ekokoze. V prvním jmenovaném e-shopu si můžete napsat o jemnější formu SCI; ve druhém prodávají granulky, které si musíte namlít/podrtit. Je to tím, že SCI je velmi jemné (proto pracujte s rouškou nebo s šátkem přes nos!). 

Recept (50g)

Fáze A

  • 40 % SCI=Sodium cocoyl isethionate (20 g) – tenzid z kokosového oleje
  • 15 % hydrolát z lípy (7,5 g) – pro spojení látek, postačí i voda
  • 5 % epsomská sůl (2,5 g) – pro lepší vytvrdnutí

Fáze B

  • 10 % mango máslo lzs (5 g) – chrání a usnadňuje rozčesávání vlasů
  • 5 % lískooříškový olej lzs (2,5 g)
  • 5 % kyselina stearova (2,5 g) – proti rychlému vymývání

Fáze C

  • 10 % červený jíl=terrasol (5 g) – obsahuje výživné minerální látky

→ zbývá 10 % na další složky. Pokud je přidávat nechcete, navyšte množství SCI.

Postup je překvapivě jednoduchý a nezabere víc než 20 minut. Ve vodní lázni si ve dvou ohnivzdorných nádobách rozpusťte fázi A a fázi B. Poté fázi B vlijte do fáze A a důkladně promíchejte. Pak kastrůlek vyndejte z vodní lázně a vmíchejte fázi C. Nyní vyškrábejte hmotu z kastrůlku a natlačte ji do připravené formičky. Ta může být plastová či silikonová. Hmota by měla být tužší a jít z kastrůlku vcelku. Vršek uhlazuji prstem namočeným ve vodě. Formičku šoupněte na 3 hodiny do mrazáku. Poté šampuk vyloupněte ven a nechte ho 3 dny sušit. A je to, můžete ho vyzkoušet! 

Tři závěrečné tipy na vylepšení receptu

  • Část SCI můžete nahradit SLSA nebo Disodium Cocoamphodiacetatem.
  • Snažte se o co nejkyselejší pH, čehož docílíte např. přidáním kyseliny mléčné.
  • Šampuk je možné ve fázi C ovonět esenciálním olejem Tea tree či Šalvěj.

Komentáře